Chirurgia

Lek. Wet. Mateusz Kopacz (CHIRURGIA)
Zabiegi chirurgiczne są znaczącą częścią działalności naszej Przychodni. Wiemy, że każdy zabieg, to spory stres zarówno dla pacjenta, jak i jego właściciela, dlatego dokładamy starań, by przeprowadzić Państwa pupili przez całą procedurę w możliwie jak najłagodniejszy sposób.
Niemal 100% operacji wykonujemy w znieczuleniu wziewnym. Podczas zabiegu do dyspozycji mamy respirator, pompy infuzyjne i nowoczesne urządzenia monitorujące stan pacjenta.
Dodatkowo nad pacjentami podczas zabiegów czuwa lekarz anestezjolog (lek. wet. Marta Lipska-Sochacka lub lek. wet. Rafał Honisz), który dba o znieczulenie bezpośrednio przed zabiegiem, a w trakcie operacji stale monitoruje pracę serca, oddechy i podaje leki.
Jak przygotować zwierzę do zabiegu?
Po pierwsze Państwa pupil musi posiadać aktualne badania krwi (minimum profil podstawowy), z których jasno wynika, że nie ma przeciwwskazań do zabiegu.
Często też należy odbyć konsultację ze specjalistą (pokieruje lekarz internista na pierwszej wizycie), który oceni stan pacjenta. W naszej przychodni do dyspozycji są specjaliści z zakresu onkologii, ortopedii, stomatologii, USG, dermatologii.
Kolejną ważną sprawą przed zabiegiem jest echo serca. Choć nie jest ono obowiązkowe, to zawsze zachęcamy, by wykonać to badanie. Często wiek czy gatunek zwierzęcia predysponują do chorób serca i warto sprawdzić, czy w takim wypadku można wykonać u zwierzęcia znieczulenie.
Kiedy zwierzę ma już pełen pakiet badań, umawiamy się na zabieg.
Przygotowanie do zabiegu:
– minimum 8 godzin na czczo i 2 godziny przed zabiegiem odstawiamy również miseczkę z wodą,
– przed zabiegiem staramy się, by pies odbył niezbyt wyczerpujący spacer, na którym załatwi swoje potrzeby,
– dobrze jest zabrać ze sobą kocyk dla zwierzęcia, gdyż zapach domu i ciepło łagodzą trudniejsze chwile po zabiegu.
Koniec zabiegu i co dalej?
Kiedy kończy się zabieg zostają Państwo poinformowani telefonicznie o jego przebiegu oraz o której godzinie zwierzę będzie do odebrania.
Zwierzęta wydajemy, kiedy są już stabilne, całkowicie wybudzone i mogą o własnych siłach opuścić Przychodnię. Są zabezpieczone przeciwbólowo, a dodatkowo dostają Państwo zalecenia, jak dbać o swojego pupila po zabiegu.
Zwykle potrzebna jest tez wizyta kontrolna, na którą umawiamy od razu przy odbiorze zwierzęcia.
Oczywiście pozostajemy do dyspozycji i kiedy tylko zauważają Państwo niepokojące objawy, prosimy o kontakt z Przychodnią i ustalamy dalsze kroki.
Chirurgią w Dr.Wet zajmują się
Lek. wet. Mateusz Kopacz
Lek. wet. Marta Romańska