Badanie kału i pasożytów wewnętrznych

Prosiliście nas o poruszenie tematu badania kału i pasożytów wewnętrznych. Wasze pytania zadajemy ekspertowi w tej dziedzinie dr Dawidowi Jańczakowi, od którego czerpiemy wiedzę, szkolimy się na którego zdaniu polegamy.

  • W jakim celu i kiedy badamy kał?

Badanie kału ma na celu wykrycie objawowych jak i bezobjawowych inwazji pasożytów jelitowych,  w tym robaków jelitowych jak glisty, tęgoryjce czy tasiemce oraz pierwotniaków jelitowych będących główną przyczyną biegunek o etiologii pasożytniczej

Badanie kału zalecamy przed szczepieniem psa lub kota. Niestety zdarzają się bardzo silne inwazje które mogą upośledzać wytworzenie przeciwciał poszczepiennych. Pies/kot zmagający się z dużą ilością pasożytów wytwarza mniej przeciwciał;

Gdy pies/kot ma problemy z przewodem pokarmowym (biegunka, wymioty, brak apetytu lub jak się często zdarza bardzo dużo je a nie tyje, niedokrwistość), kiedy ma objawy innych chorób np. neurologicznych, przy podejrzeniach chorób zakaźnych lub metabolicznych, a także kiedy jego skóra i/lub sierść nie są w najlepszej kondycji (matowa sierść, łupież, wyłysienia, świąd)

Profilaktycznie kał należy zbadać przynajmniej raz, a najlepiej dwa razy w roku, a szczególnie po kresie letnim/wakacyjnym; w przypadku zwierząt w hodowli a także psów myśliwskich, pracujących czy kotów wychodzących zaleca się odrobaczanie 4x w roku przez 5 dni a kocięta i szczenięta co 4 tygodnie oraz regularne badanie kału.

Wynik parazytologicznego badania kału pozwala nam na zaordynowanie konkretnego leku czyli zastosowanie takiego preparatu który pozwoli na całkowite pozbycie się pasażerów na gapę. Niestety nie ma takiej tabletki/leku który zabija wszystkie pasożyty przy jednorazowym podaniu. Podanie jednej tabletki raz na kwartał jest często niewystarczające. Jest to zależne od gatunku/gatunków pasożyta/ów które zostaną wykryte w badaniu. Niektóre inwazje pasożytnicze wymagają podawania leków codziennie przez 14 dni, inne zaś co miesiąc nawet przez pół roku.

  • Mam kota wychodzącego i regularnie ma tasiemca (wyszło w badaniu kału, oraz widzę jego człony w kale)  co mam zrobić? Badać kał co miesiąc? Co miesiąc podawać mu przez 5 dni leki?

Naszą propozycją jest regularne stosowanie preparatów typu spot-on oraz po okresie letnim badanie kału w celu weryfikacji czy mamy do czynienia tylko z tasiemcem. Jeśli leczenie preparatami spot-on nie odnosi efektu warto dostarczyć człony tasiemca do laboratorium w celu weryfikacji gatunkowej i ustalenia źródła zarażenia.

INSTRUKCJĘ JAK POPRAWNIE ZBIERAĆ KAŁ DO BADANIA ZNAJDĄ TU: https://dr-wet.pl/index.php/badanie-kalu/

Giardia intestinalis

Cykl życiowy G. intestinalis jest prosty, z powtarzającą się bezpłciową produkcją trofozoitów (tzn. aktywnych, poruszających się stadiów) w jelicie cienkim i okresową produkcją odpornych cyst, które wydalane są z kałem. W początkowej fazie zarażenia cysty są wydalanej w dużej ilości. Do zarażenia dochodzi poprzez połknięcie cyst. Po zarażeniu trofozoity przyczepiają się do nabłonka jelitowego. Okres prepatentny wynosi od 4 do 16 dni, zaś okres patentny utrzymuje się zazwyczaj przez wiele tygodni lub miesięcy.

Leczenie

Fenbendazol w dawce 50mg/kg 1 x dziennie przez 5-7dni (w wyjątkowych sytuacjach 14-21 dni), metronidazol w dawce 25mg/kg 2 x dziennie przez 7-14 dni, o leczeniu decyduje lekarz po zbadaniu klinicznie pacjenta. Lekiem ostatniego rzutu jest azytromycyna. Równolegle należy stosować probiotyki zawierające szczepy bakterii Lactobacillus.

Zapobieganie

W 2 i 6 dniu terapii należy psa/kota wykapać, uprać posłanie, odkurzyć mieszkanie. Miski, kuwety należy umyć. Zwierzęta wprowadzane do stada wolnego od pasożytów powinny być poddane 14-dniowej kwarantannie z dwukrotnym badaniem kału, 3-go oraz 10-go dnia kwarantanny.

Pytania pacjentów:

  • U mojego kota lekarz stwierdził Giardie co mam zrobić jeżeli nie chce tabletki ciągle ją wypluwa?

Aby pozbyć się Giardii można zastosować preparaty z Fenbendazolem dostępne w formie pasty. Może Pani jednak rozkruszyć tabletkę dodać niewielką ilość masła i zamrozić. Często jest to dobry sposób na podawanie leków u kotów. Proszę pamiętać jednak że ilość ma znaczenie więc ograniczmy się do min. smakowego.

  • Mój pies i kot mają Giardie jak duże jest ryzyko ze się zarazę?

Przy zachowaniu podstawowych zasad higieny i ostrożności ryzyko jest znikome. Częściej zarażamy się jedząc nieumyte lub niedostatecznie umyte warzywa czy owoce niż od naszych pupili. Jednak aby tego uniknąć należy dobrze myć ręce po kontakcie z psem/kotem w trakcie leczenia. Pamiętajmy, dobrze jest poddać badaniom nie tylko psa i kota ale również wszystkich domowników. Szczególnie jeśli u domowników występują zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (biegunki, wymioty, nudności). Zwierzęta mogą również od nas się zarazić.

  • Leczymy Giardie już trzeci raz, jak to jest w ogóle możliwe i czy ona może być na stałe na naszym podwórku? Jeżeli tak to co mamy zrobić?

Niestety jest to możliwe ponieważ:

-zbyt krótko podawali Państwo lek

-pies/kot nie został wykąpany

-być może człowiek jest zarażony -zalecamy badania właścicieli, gdyż nie tak jak się okazuje rzadko, występuje u ludzi forma przewlekła wg najnowszych doniesień pies/kot łatwiej zaraża się od człowieka niż odwrotnie.

-jeżeli zwierzę jest dorosłe nie wykazuje objawów a w domu nie ma osób w immunosupresji, małych dzieci i starszych osób to po prostu jej nie leczymy po raz kolejny.

JESZCZE RAZ DZIĘKUJEMY DOKTOROWI DAWIDOWI JAŃCZAKOWI ZA PRZEKAZANĄ WIEDZĘ NA WARSZTATACH I SZKOLENIACH ORAZ ZA WSPARCIE!!!!!

Wyszukaj na stronie

Paszporty dla zwierząt

Zobacz więcej

Badania Laboratoryjne

Zobacz więcej

Skontaktuj się z nami