Badanie kału i pasożytów wewnętrznych

Prosiliście nas o poruszenie tematu badania kału i pasożytów wewnętrznych. Wasze pytania zadajemy ekspertowi w tej dziedzinie dr Dawidowi Jańczakowi, od którego czerpiemy wiedzę, szkolimy się na którego zdaniu polegamy.

  • W jakim celu i kiedy badamy kał?

Badanie kału ma na celu wykrycie objawowych jak i bezobjawowych inwazji pasożytów jelitowych,  w tym robaków jelitowych jak glisty, tęgoryjce czy tasiemce oraz pierwotniaków jelitowych będących główną przyczyną biegunek o etiologii pasożytniczej

Badanie kału zalecamy przed szczepieniem psa lub kota. Niestety zdarzają się bardzo silne inwazje które mogą upośledzać wytworzenie przeciwciał poszczepiennych. Pies/kot zmagający się z dużą ilością pasożytów wytwarza mniej przeciwciał;

Gdy pies/kot ma problemy z przewodem pokarmowym (biegunka, wymioty, brak apetytu lub jak się często zdarza bardzo dużo je a nie tyje, niedokrwistość), kiedy ma objawy innych chorób np. neurologicznych, przy podejrzeniach chorób zakaźnych lub metabolicznych, a także kiedy jego skóra i/lub sierść nie są w najlepszej kondycji (matowa sierść, łupież, wyłysienia, świąd)

Profilaktycznie kał należy zbadać przynajmniej raz, a najlepiej dwa razy w roku, a szczególnie po kresie letnim/wakacyjnym; w przypadku zwierząt w hodowli a także psów myśliwskich, pracujących czy kotów wychodzących zaleca się odrobaczanie 4x w roku przez 5 dni a kocięta i szczenięta co 4 tygodnie oraz regularne badanie kału.

Wynik parazytologicznego badania kału pozwala nam na zaordynowanie konkretnego leku czyli zastosowanie takiego