Ciąża urojona

Stan ten charakteryzuje się przejawianiem przez suczkę nie będącą w ciąży zachowań rodzicielskich i wydzielaniem mleka w ostatniej fazie „ciąży”. Najczęściej spotykanym objawem jest znalezienie przez suczkę zacienionego miejsca, gdzie buduje swego rodzaju gniazdo i zbiera tam różnego rodzaju przedmioty i zabawki w szczególności te piszczące dodatkowym objawem jest chłodzenie się suni na zimnej podłodze. Częstym objawem jest również powiększenie się gruczołów mlekowych i produkcja pokarmu.  Ciąża urojona u suczki jest wynikiem działania hormonów żeńskich, spowodowana jest gwałtownym wzrostem poziomu prolaktyny co jest następstwem spadku poziomu progesteronu. Ciąża urojona pojawia się najczęściej 8 tygodni po cieczce (fazie estrus).

Nie jest to choroba ( na ma wpływu na zaburzenia rozrodu) lecz czasami objawy są bardzo nasilone i sunia wymaga wizyty u lekarza weterynarii.  Przed rozpoczęciem leczenia należy WYKLUCZYĆ CIĄŻĘ za pomocą odpowiedniego postępowania diagnostycznego ponieważ leczenie może wpłynąć negatywnie na płód. Gdy ciąża zostanie wykluczona warto zastosować kilka rad: zmniejszyć ilość podawanego jedzenia (przede wszystkim zawartość białka), zwiększyć suni ruch oraz przy nasilonych objawach zmienić otoczenie. Długość ciąży urojonej nie jest  określona, zależy to od osobnika – może trwać tydzień jak i kilka tygodni. Zachowanie innych domowników również ma duży wpływ na długość ciąży urojonej. Pozwalając zwierzęciu na budowę gniazda, opiekę nad innymi zwierzętami lub ssanie suki przez inne zwierzęta bardzo nasila u suki objawy ciąży rzekomej.

Jeżeli objawy utrzymują się dłużej niż 2-3 tygodnie niezbędna jest wizyta u lekarza weterynarii. Aby zapobiec takim sytuacjom warto wysterylizować suczkę! Będzie to dla niej nie tylko ochrona przed ciążą rzekomą ale także przed ropomaciczem, nowotworami gruczołów mlecznych i narządów rodnych.

 

Wyszukaj na stronie

Paszporty dla zwierząt

Zobacz więcej

Badania Laboratoryjne

Zobacz więcej

Skontaktuj się z nami