https://vetkompleksowo.pl/kategorie-tematyczne/mozliwosci-postepowania-dietetycznego-w-praktyce/

Chcielibyśmy zarekomendować zapoznanie się z odpowiedziami, jakie na pytania dotyczące dietoterapii i dietoprofilaktyki udzielili dr. inż. Jackowi Wilczakowi praktykujący lekarze weterynarii: lek. wet. Karolina Malińska i lek. wet. Tomasz Empel z Przychodni Weterynaryjnej DrWet.

Dr inż. Jacek Wilczak: Jak oceniacie Państwo częstotliwość występowania chorób dietozależnych: cukrzycy, niewydolności wątroby i trzustki u psów i kotów? Czy jest to częsty problem?

Lek. wet. Karolina Malińska (DrWet): Myślę, że nie bez powodu wymienił doktor takie jednostki chorobowe. Dodałabym również choroby dermatologiczne – reakcje na pokarm, atopie, halitoza, o którą chyba każdy lekarz jest pytany co najmniej raz w ciągu dyżuru; choroby endokrynologiczne, gastroenterologiczne, wg mnie 90% biegunek w młodych zwierząt poza pasożytami ma związek bezpośrednio z dietą, SIBO-dysbioza jelita cienkiego, refluks żołądkowo-przełykowy, otyłość; kardiologia – niedobór tauryny; nefrologiczne/urologiczne – kamice moczowe, nerkowe, przewlekła niewydolność nerek. Oczywiście są to tylko przykłady chorób. Profilaktyka oczywiście moim zdaniem jest podstawą, dla mnie jedną z form profilaktyki jest pełnowartościowa dieta, zbilansowana dla danego gatunku, wieku, masy ciała.

J.W.: Czyli widzi Pani w przypadku tych chorób zależność związaną ze sposobem żywienia?

K.M. (DrWet): Cukrzyca jest zaburzeniem metabolizmu węglowodanów, tłuszczy i białek spowodowanym brakiem insuliny, opornością na nią bądź amyloidozą wysp trzustkowych. Typ II (insulinoniezależny) występuje najczęściej u kotów, jest spowodowany niedostatecznym bądź opóźnionym wydzielaniem insuliny w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Mięśnie, tkanka tłuszczowa oraz wątroba nie są w stanie wykorzystywać węglowodanów, tłuszczów i białek. Zaburzone wykorzystanie glukozy i ciągła glukoneogeneza prowadzą do hiperglikemii.